Ani sme sa nenazdali a o týždeň nás čakajú najkrajšie sviatky v roku. Tohtoročné Vianoce však budú iné ako tie predtým. Nebudeme sa stretávať s celou rodinou a väčšinu času prežijeme izolovaní doma. Jeden zo spôsobov, ako si tento čas spríjemniť, je aj pečenie obľúbených vianočných dobrôt. Poradíme vám, ako docielite chuť ako od babičky.
Vianoce sú plné vôní. Či už je to vôňa živého vianočného stromčeka, škorica, medovníkov, lineckých koláčikov alebo vanilkových rožkov, milujeme ich všetci. Nie každý sladký recept sa však nakoniec vydarí. Niektoré cukrovinky stratia krehkosť, iné znamenitú chuť. Ako si pečenie naplánovať tak, aby sa rozplývali na jazyku?
Nie je nič horšie, ako keď s pečením vianočných sladkostí začnete v novembri. Chybou tiež je, keď si všetko necháte na poslednú chvíľu. Budete zbytočne v strese a sviatočné prípravy si vôbec neužijete. S pečením vianočných koláčikov preto začnite ideálne prvú adventnú nedeľu. Začnite suchými koláčmi, ako medovníky, linecké koláče či vanilkové rožky. Potrebujú totiž dlhší čas na zmäknutie. V ideálnom prípade ich pečte asi 3 týždne pred Štedrým dňom. Sviatočné pečenie ukončite krémovými zákuskami, ktoré sú najlepšie čerstvé. To isté platí aj o vianočke či závine.
Nad výberom konkrétnych receptov by ste mali rozmýšľať ideálne koncom novembra. Spravte si zoznam surovín, vďaka ktorému ľahko zistíte, ktoré z nich potrebujete dokúpiť. Myslite aj na kuchynské pomôcky, ktoré by mali byť v dobrej kondícii. Nie je totiž nič horšie, ako keď sa vám počas pečenia začne rozpadávať kuchynské náčinie. Sviatočná pohoda sa razom zmení na nočnú moru.
Pri vianočnom pečení oceníte kvalitné pomôcky na pečenie a cukrárske doplnky. Uľahčia vám prácu a ušetria čas. Základom je doska na vaľkanie, valček a formičky. Uvedomte si, že nepotrebujete desiatky rôznych tvarov formičiek a vianočných vykrajovačiek. Zaberajú totiž zbytočne veľa miesta. Stačí vám 5 obľúbených vzorov formičiek. V súčasnosti sa tešia obľube najmä cukrárenské doplnky vyrobené zo silikónu. Ľahko sa čistia a manipuláciu s nimi zvládne aj úplný laik.
Na pečenie potrebujete aspoň dva plechy na pečenie, formu a tiež uzatvárateľné nádoby (z plechu, keramiky, skla alebo plastu), v ktorých uskladníte všetky cukrovinky. Keď ich nemáte po ruke, zaobstarajte si papierové škatule. Nezabudnite, že sladkosti musíte držať v suchu a chlade. Ideálne sú špajzy, verandy, komory alebo chladničky. Chybu neurobíte ani vtedy, keď ich budete skladovať na balkóne. Pravidelne však sledujte vonkajšiu teplotu a dajte si pozor, aby na nesvietilo slnko.
Vopred si tiež skontrolujte aj pomôcky na zdobenie koláčov. Na medovníčky využijete zdobiace vrecká alebo ceruzky. Na cesto vám poslúžia klasické alebo embosované valčeky, ktoré vám vyváľajú vzor hviezdičiek alebo iných vianočných motívov.
Vianočné koláče sa pečú len raz do roka. Preto by ste na surovinách nemali šetriť. Uprednostnite kvalitné a lokálne suroviny. V ideálnom prípade myslite aj na svoje zdravie. Neexistuje totiž nič lepšie ako pocit, že môžete mlsať bez výčitiek. Zmenu v receptúre ocenia aj potravinoví alergici, ktorých počet každoročne pribúda. Ako jednoducho odľahčiť obľúbené recepty?
Bielka vyšľahajte do tuha. Žĺtka vyšľahajte do peny s cukrom a maslom, pridajte mleté mandle, kypriaci prášok a nastrúhanú kôru z citróna. K mase zľahka vmiešajte vyšľahané bielka a opatrne zapracujte sušené ovocie, nasekané orechy a čokoládu. Zmes vlejte do formy na biskupský chlebíček. Keď je zo silikónu, netreba ju vymazať ani vysypať múkou. Keď je z teflónu alebo keramiky, urobte tak. Chlebík pečte pri teplote 180 stupňov asi 45 minút. Po vychladnutí ho vyklopte, potrite džemom a polejte kvalitnou horkou čokoládou.
Do výkonného mixéra vložte všetky suroviny a dôkladne rozmixujte. Zmes uložte na polhodinu do chladničky. Po vychladnutí z nej vytvarujte guľky. Napokon ich obaľte v strúhanom kokose alebo mletých orechoch.