Ak je jedno jedlo, ktoré je zdravé, má nespočetne veľa benefitov pre vaše telo a je jedným z najviac variabilných jedál, ktoré môžete mať vo svojom jedálničku, je to jednoznačne šalát. Rozmanité farby, tvary, chute i textúry - šalát si vie podľa svojho gusta pripraviť takmer každý. S použitím vhodných pomôcok na prípravu potravín sú šaláty tiež extra rýchle a nenáročné na prípravu. Ak sa však so zeleninou nekamarátite a šalát na vašom tanieri figuruje len veľmi sporadicky, tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mu mali dať šancu.
Síce sa jednotlivé druhy šalátu od seba líšia, ale vo všeobecnosti je pravda, že šalát je bohatý na vitamíny, minerály a predovšetkým vlákninu, čo môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie a trávenie. Vláknina tiež pomáha redukovať “zlý” cholesterol, kontrolovať krvný cukor a bolo dokázané, že príjem dostatku vlákniny môže slúžiť i ako prevencia voči viacerým druhom rakoviny. Okrem toho môže šalát prispieť k dosiahnutiu a udržaniu zdravej váhy, keďže je nízkokalorický a môžete ho zjesť koľko len chcete. Vďaka obsahu antioxidantov a vlákniny môže konzumácia šalátu prispievať aj k znižovaniu rizika vzniku srdcových ochorení. Železo a vitamín C môže zase pomôcť zlepšiť vašu energetickú výdrž. Veľké množstvo vody v šalátoch tiež prispieva k hydratácii vášho tela, čo má pozitívny vplyv na výzor vašej pokožky a na viaceré základné telesné funkcie.
Asi každý laik vie, že pridať šalát na svoj tanier nikdy nie je na škodu. Je to ale naozaj tak? Je vhodné jesť šalát každý jeden deň? Šalát je vo všeobecnosti vždy dobrou voľbou, záleží však, ako si ho pripravíte a ktoré ingrediencie zahrniete. Verte či nie, aj šalát sa dá pokaziť.
Jednou z najčastejších chýb je používanie hotových dresingov, ktoré často obsahujú veľa cukru a pridaných sladidiel. Vytvorte si radšej vlastné dresingy, napríklad z olivového oleja, octu, medu, horčice alebo jogurtu. Ďalším nešťastným krokom je pridávanie spracovaných potravín - rôzne druhy hotových mäsových výrobkov, krutónov či solených orechov pridávajú šalátu kalórie, nezdravé tuky a extra cukor. Ďalšou častou chybou je vynechanie proteínu. Ak jete šalát ako vaše hlavné jedlo, je kľúčové myslieť na jeho vyváženosť, inak sa môže stať, že rýchlo vyhladnete a hlad budete zajedať rýchlymi cukrami a prázdnymi kalóriami, a tak sabotovať svoje snahy o zdravý jedálniček. Dobrým riešením je k zelenine pridať napríklad tofu, vajíčka, tuniaka, lososa, orechy a semiačka, kuracie mäso či nízkokalorické syry, cottage cheese alebo jogurt. Možností je naozaj mnoho a ak aj máte doma, či v reštaurácii ako hlavný chod mäso, ku ktorému máte k dispozícii malú porciu zeleniny, nevynechajte ju - aj to málo môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie. Nebojte sa experimentovať a popustite uzdu kreativite - svet šalátov je svetom neobmedzených možností.