Vidieť šéfkuchára pri práci a príprave jedla môže byť pre vašich zákazníkov skutočným zážitkom. Keď sa k tomu pridajú ešte aj plamene a štipka adrenalínu, môžete si byť istí, že všetkých prítomných ohúrite. Flambovaním dodáte jedlu špecifickú chuť a tiež atraktívny vzhľad. Keďže ľudia nenavštevujú reštaurácie len kvôli hladu a chutnému jedlu, ale tiež kvôli atmosfére, takáto špeciálna príprava pokrmu priamo pred ich očami môže byť zážitkom, za ktorým sa budú v budúcnosti vracať. Ak chcete svoje služby posunúť na nový level a radi by ste sa pri svojich zákazníkoch pristavili s flambovacím vozíkom, v tomto článku nájdete tipy, ktoré sa vám pred vaším prvým flambovaním môžu zísť.
Ako už asi viete, flambovanie je proces, pri ktorom zapálite alkohol pridaný do pokrmu. Túto techniku používali milovníci jedla už stovky rokov. Prvé zmienky o flambovaní môžeme nájsť už v starovekej Rímskej ríši, kde sa používalo na prípravu dezertov a omáčok. Táto ohnivá a chutná zábava bola tiež často súčasťou aristokratických a kráľovských hostín ako zdôraznenie exkluzivity. Ak môžete na svojej luxusnej hostine ohúriť hostí horiacim jedlo, prečo by ste to neurobili? V 19. storočí začalo byť flambovanie populárnym aj v reštauráciách a hotelierstve, najmä ako atrakcia pre hostí, a počas 20. storočia sa stalo bežnou súčasťou moderného kulinárskeho umenia. Dnes už plamene z panvice stúpajú aj milovníkom gastronómie priamo v ich domácnostiach. Vo väčšine prípadov úmyselne...
Určite vám je jasné, že pri narábaní s ohňom, najmä priamo pred zákazníkmi, musíte byť veľmi opatrní. Keď však budete myslieť na zopár základných pravidiel, minimalizujete riziko nehody.
Pri flambovaní nikdy nepoužívajte plastové alebo drevené kuchynské náradie. To platí aj pre rukoväť vašej panvice či hrnca. Ak nechystáte ohnivú šou pre zákazníkov reštaurácie, ale tento proces prebieha v kuchyni, nezabudnite odložiť z dosahu všetky predmety, ktoré by mohli ľahko vzbĺknuť. Veľmi dobrým bezpečnostným prvkom je tiež nezaobchádzať s ohňom v okolí drevených plôch a políc. Určite máte v kuchyni nerezový nábytok, ktorý je ideálnou voľbou pre túto techniku prípravy pokrmu. Vždy si nachystajte aj tanier, na ktorý budete jedlo po jeho úprave ukladať. Vlasy či prevísajúce časti odevu by sa vám tiež nemali pliesť do cesty. Pre prípad, že nehode nedokážete predísť, majte vždy po ruke hasiaci prístroj.
Pri flambovaní sa nemusíte obmedzovať len na dezerty a sladké pokrmy. Máte chuť na šťavnatý rozpálený steak? Choďte do toho! Akékoľvek mäso, ktoré je vhodné na grilovanie alebo pečenie na panvici, je vhodné aj na flambovanie. Veľmi populárnym je napríklad steak Diane, ktorý sa pripravuje flambovaním hovädzieho mäsa, dijonskej horčice, worchesterskej omáčky a brandy. V plameňoch sa môžu tiež ocitnúť aj morské plody. Ak by ste mali predsa len chuť na niečo sladké, vyskúšajte známe dezerty ako Crêpes Suzette, Bananas Foster, Cherries Jubilee či Baked Alaska. Flambovanie sa dokonca používa aj na zvýraznenie chutí pri príprave alkoholických nápojov ako Blue Blazer, Flaming Sambuca alebo Flaming Dr. Pepper. Zo zeleniny najčastejšie touto technikou pripravujeme cuketu, baklažán či papriku, z ovocia sú najvhodnejšie jahody, ananás, banány, pomaranče a hrušky.
Najčastejšie sa na flambovanie používa kvalitný koňak alebo brandy, ktoré majú dostatočne vysoký obsah alkoholu a nízku teplotu vznietenia. Najmä pri príprave karibských špecialít sa tiež stretnete s využívaním rumu. Do dezertov a špecialít s mäsom môžete pridať whisky, ktorá jedlu dodá výraznú chuť. Ak sa chcete pri flambovaní vyhnúť ovocnému či drevitému charakteru brandy, koňaku či rumu, siahnite po vodke.
Veľmi často v tomto článku spomíname alkohol. Čo aj sa mu však chcete vyhnúť? Určite vás poteší, že existujú aj rôzne alternatívy a daný pokrm sa nemusíte báť podávať ani deťom. Keďže aj cukor je zložkou, vďaka ktorej jedlo zapálite, ako bezalkoholickú alternatívu môžete použiť rôzne ovocné šťavy alebo sirupy (napríklad agávový). V niektorých prípadoch sa dokonca používa namiesto alkoholu aj voda. To najmä vtedy, keď zapaľujete horúci olej. Niektoré druhy koktejlov a dezertov dostanete do plameňov vďaka káve. Netreba však zabúdať, že všetky tieto alternatívy môžu ovplyvňovať chuť jedla rôznymi spôsobmi. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, budete musieť trochu experimentovať.
Možno sa však pýtate, či sú tieto alternatívy naozaj nutné, ak sa chcete alkoholu vyhnúť len preto, lebo po chutnej večeri vás čaká šoférovanie alebo by ste radi objednali flambovaný pokrm svojim deťom. Nevytratí sa náhodou ten alkohol pri flambovaní? Musíme vás sklamať. Ak nejaká časť alkoholu, ktorý bol do pokrmu pridaný, vyprchá, najväčší podiel má na tom proces varenia ešte pred flambovaním. Samotný plameň, ktorý horí niekoľko sekúnd, nemá na podiel alkoholu v pokrme príliš veľký vplyv. Všetko teda závisí aj od zvyšku prípravy a použitého alkoholu.
Veríme, že po prečítaní tohto článku ste pripravení na ohňovú šou, nazývanú flambovanie.