Dobre prevádzkovaná reštaurácia alebo iná gastro prevádzka musí udržiavať maximálnu čistotu a vytvárať bezpečné prostredie pre prípravu a skladovanie potravín. Ak by sa Vám stalo, že sa kuchyňa kontaminuje Salmonelou alebo inými nebezpečnými baktériami, môžete naraziť na veľký problém. Zároveň musíte prechádzať pravidelnými hygienickými kontrolami, aby mohla Vaša prevádzka vôbec fungovať.
Riadenie a pracovanie v komerčnej kuchyni môže byť niekedy hektické a nemusí ísť všetko tak ako má. Je však vašou povinnosťou a povinnosťou celého personálu, aby všetko bežalo hladko. Aby zostali vaše potraviny bezpečné a zdravotne nezávadné, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako sa o ne starať.
Základná rada pre komerčné kuchyne, aby udržali svoje potraviny čo najviac bezpečné je umývanie rúk. Preto by ste mali svojim zamestnancom vyhradiť určité miesto na ich umývanie s teplou vodou a mydlom. Či už kvôli kontaktu s viacerými typmi jedál alebo po „fajčiarskej pauze“, ruky vašich kuchárov by mali byť vždy čisté. Aj to najmenšie množstvo baktérií na kúsku jedla totiž môže spôsobiť, že niekto ochorie. Pamätajte, hygiena v kuchyni začína od rúk.
O chorých pracovníkoch snáď hovoriť ani nemusíme. Nedovoľte maródom pracovať v kuchyni.
Jednotlivé potraviny sa môžu kontaminovať medzi sebou ak sú v dostatočnej blízkosti. Platí to najmä pre surové mäso, ale aj ostatné potraviny ako sú morské plody a vajcia. Šikovným spôsobom ako sa vyhnúť kontaminácii je vyčleniť si jednotlivé pracovné stoly pre určité potraviny.
Ďalším tipom, ako zabrániť kontaminácii jedla je používanie rukavíc. Tie sa však musia pravidelne vymieňať pri prechode zo surového mäsa na varené jedlo. Ak si ich nezmenia, baktérie zo surového mäsa môžu prejsť na dokončené jedlo, ktoré sa bude onedlho podávať. To môže viesť ku kontaminácii jedla. Preto by ste mali zabezpečiť krabice rukavíc na každý jeden kuchynský pracovný stôl. Nakoniec pred prípravou jedlo poriadne umyte.
Všetko surové mäso a hydina v kuchyni by mali byť oddelené od iných potravín, najmä zeleniny, pripravených omáčok a všetkého ostatného, čo si vyžaduje malú prípravu. Tiež sa uistite, že vaše mäso neodkvapkáva a nekontaminuje iné potraviny. Nakrájaná zelenina by nikdy nemala byť ponechaná v izbovej teplote. Nikdy neskladujte jedlo na podlahe.
V prípade, že ste potrebovali otvoriť nové balenie, a potrebujete zvyšok zabaliť, odporúčame vám použiť vákuové balenie. Toto balenie predchádza potravinám byť v kontakte so vzduchom, kvôli ktorému môžu zoxidovať a kaziť sa. Aby potraviny čo najdlhšie vydržali, použite zariadenie vákuová balička. Tá efektívne zabráni oxidácii a potraviny sa tak nepokazia a nestratia nutričné hodnoty.
Takto zabalené potraviny vydržia o 2 až 4 x dlhšie ako potraviny uchovávané tradičným spôsobom.
Pre poriadne vyčistenie povrchov a zariadení použite horúcu vodu s malým množstvom chémie/čistiaceho prostriedku. Tá efektívne odstráni všetky malé zvyšky, nečistoty a mastnoty a vaše pracovné dosky, mixéry , riady, mäsodosky či krájače zeleniny zostanú dezinfikované na ďalšie použitie.
Označením potravín podľa dátumu spotreby budete vedieť ľahšie naplánovať menu a jedálny lístok. V prípade, že budú potraviny po dátume spotreby, nepodávajte ich svojim zákazníkom. Radšej ich vyhoďte.
Informovaný kuchynský personál je dobrý kuchynský personál. Musíte svojim zamestnancom ponúknuť správne školiace techniky, aby si boli vedomí dôležitosti bezpečnosti potravín a spôsoby, ako ich dosiahnuť. Ak ich nebudete vzdelávať a pripomínať im dôležitosť hygieny a bezpečnosti, môžu si nájsť neefektívne skratky alebo na niektoré veci zabudnúť, čím zvyšujete riziko, že vaši zákazníci ochorejú. Každému novému zamestnancovi kuchyne by sa mal ukázať správny spôsob, ako niečo urobiť a mali by sa im tiež poskytnúť usmernenia o tom, čo nerobiť.