Pri práci v gastro prevádzke sa denne stretávate s rôznymi materiálmi a povrchmi, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Nikdy sa nespoliehajte na to, že kvalitnému vybaveniu nemusíte venovať pozornosť a udržiavať ho v dobrej kondícii. Niektoré povrchy vám skutočne uľahčujú prácu a majú skvelé vlastnosti. Aby vám však slúžili aj niekoľko rokov a nestratili svoju funkčnosť, musíte s nimi zaobchádzať podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené. To samozrejme platí aj pre nepriľnavé panvice.
Či už sa v gastro priemysle pohybujete dlhšie, no chcete sa uistiť, že svoje panvice nevedomky napoškodzujete alebo ste v tejto oblasti noví a hľadáte užitočné rady, tento článok je pre vás. Vrhnime sa teda na čistenie a udržiavanie nepriľnavých povrchov vo vašej prevádzke v skvelom stave!
Všetci ich milujeme! Profesionálne panvice sú pre každú prevádzku nevyhnutnosťou. Väčšinou sú vyrobené z kovov, ako je hliník či nerezová oceľ. Ich povrch je potiahnutý nepriľnavou vrstvou, ktorou môže byť keramika alebo polytetrafluóretylén (PTFE). Práve týmto nepriľnavým povrchom by sme mali venovať špeciálnu pozornosť.
Hoci kvalitné nepriľnavé panvice sú v dnešnej dobe skutočne odolné, pri ich čistení sa vyhnite používaniu drsných drôteniek a kief. Ak sa s nečistotami nedokážete popasovať mäkkou špongiou a bežným saponátom, nechajte panvicu niekoľko hodín odmočiť. Môžete tiež vyskúšať jemne abrazívny prostriedok, akým je napríklad sóda bikarbóna. Nezabudnite tiež na to, že nepriľnavú panvicu by ste mali umývať ručne a ani do profesionálnej umývačky riadu vo väčšine prípadov nepatrí. V našej ponuke však nájdete aj výnimku – antiadhézna panvica Black Cube.
Ako sme už spomínali vyššie, ani najkvalitnejšia panvica nie je odolná voči mechanickému poškodeniu. Vyhnite sa teda používaniu kovových nástrojov. Siahnite radšej po drevenom alebo silikónovom náradí a neriskujte, že z panvice odlúpite a zhoršíte tak jej funkčnosť.
Možno vás to prekvapí, no nepriľnavý povrch môže poškodiť aj zahrievanie prázdnej panvice. Vždy by teda mala obsahovať aspoň malé množstvo oleja či vody. Nemali by ste ju tiež vystavovať extrémnym teplotám (nad 315 °C). Pri bežnom používaní je to však veľmi nepravdepodobné.
Snažili ste sa niekedy vlastnosti svojej nepriľnavej panvice “vylepšiť” špeciálnym sprejom na varenie? Tu vás tiež musíme varovať. Spreje, ktoré sľubujú, že sa vaše jedlo neprilepí, môžu mať v kombinácii s nepriľnavou panvicou opačný efekt. Nepriľnavé spreje sa totiž začínajú páliť pri nižšej teplote ako špeciálny povrch panvice a môžu ho poškodiť. Ostaňte radšej pri oleji alebo obyčajnom masle a vaša panvica bude stále perfektne plniť svoju funkciu.
Už sa k vám dostal trik s odkladaním vymastenej panvice? Z niektorých zdrojov sa môžete dočítať, že nepriľnavú panvicu by ste mali pred odložením na pár minút aj s olejom zohriať, prebytočný tuk potom utrieť a až tak náradie odložiť. Tento tuk by mal vyplniť malé štrbinky v nepriľnavom povrchu a zabezpečiť, že bude vaša panvica v perfektnej forme.
Tento postup nie je nevyhnutnosťou a ak sa budete o kvalitnú modernú panvicu dôkladne starať a vyvarujete sa mechanickému poškodeniu kovovými nástrojmi, s jej funkčnosťou by nemal byť problém. Ak však spozorujete, že po dlhšej dobe používania už vaša panvica nie je „vo forme“, môžete tento trik vyskúšať.
Pri správnom zaobchádzaní s vašou nepriľnavou panvicou by vám mala slúžiť aj niekoľko rokov. Ak budete k starostlivosti o ňu pristupovať zodpovedne, nemusíte sa báť ani väčšej investície pri jej kúpe. Rozhodne to nebudete ľutovať a takéhoto skvelého pomocníka si obľúbite.