Leto je neodmysliteľne späté so zmrzlinou. Táto osviežujúca mrazená pochúťka mnohých príchutí pohladí dušu nielen deťom, ale i dospelým. Práve domáca a poctivá zmrzlina je skvelým spôsobom, ako v horúcich dňoch prekvapiť zákazníkov. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako ju chutne pripraviť.
Domáca zmrzlina pred tou z obchodu vyhráva na celej čiare. Neobsahuje totiž žiadne farbivá, umelé arómy ani konzervačné látky. Navyše, ak pred lahodnou smotanovou zmrzlinou uprednostníte ovocný sorbet, spravíte niečo aj pre svoje zdravie. Ako ju jednoducho pripraviť?
Domácu zmrzlinu si viete pripraviť aj doma, bez špeciálneho stroja. Táto metóda je však časovo a fyzicky náročnejšia. Zmrzlinu treba vložiť do obyčajnej nádoby ľubovoľného objemu, v ktorej pripravená zmes zamrzne. Krémovú konzistenciu dosiahnete tak, že mrazenú zmes budete pravidelne ručne miešať. Tento krok je obzvlášť dôležitý pri smotanových zmrzlinách a mrazených jogurtoch.
Najefektívnejším spôsobom, ako pripraviť zmrzlinu, je však zmrzlinovač. Jeho ovládanie je intuitívne a zvládne ho naozaj každý. Stačí do neho pridať pripravenú zmes a krémová zmrzlina je o pár minút na svete. Tajomstvom lahodnosti je intenzívne miešanie a prešľahávanie vzduchom, ktoré zabráni vzniku ľadových kryštálikov. Na trhu nájdete niekoľko druhov výrobníkov zmrzliny. Tie profesionálne dokážu vyčarovať o pár desiatok minút nielen klasickú zmrzlinu, ale aj mrazený jogurt či svieži sorbet, a to v objeme od 2 do 9 litrov.
Na trhu nájdete zmrzlinovače s kompresorom, ako aj bez neho. Riešenie s kompresorom nájde svoje využitie v profesionálnych prevádzkach. Vďaka integrovanému kompresoru sa totiž zmrzlina chladí priamo v nádobe pri výrobnom procese. Nemusíte ju tak vopred chladiť či vkladať hotovú zmes do mrazničky. Toto riešenie má mnoho výhod:
Nevýhodou tohto riešenia je najmä vyššia nákupná cena a tiež veľkosť tohto prístroja. Ak chcete túto pochúťku ponúkať ako doplnkový sortiment, vopred si premyslite, aký objem potrebujete.
Zmrzlinovač bez kompresora
Ak neplánujete predávať zmrzlinu vo veľkom alebo chcete touto pochúťkou potešiť svojich blízkych, vyberte si zmrzlinovač bez kompresora. Tvorí ho špeciálna dvojstenná nádoba s chladiacim médiom (gél, tekutina) s metlami na miešanie zmesi. Pozor, samotnú misu treba pred prípravou ochladiť. Zmrzlina sa tiež musí vložiť do mrazničky. Okrem týchto nevýhod má zmrzlinovač bez kompresora aj niekoľko nesporných výhod:
Pri nákupe zmrzlinovača nezabudnite myslieť na príkon, ktorý ovplyvňuje rýchlosť prípravy. Domáce majú najmenej 12 W, tie profesionálne viac ako 180 W. Zvážte tiež použité materiály misiek a metličiek. Hoci lacnejšie plastové riešenia nie sú také odolné ako nerezová oceľ, výrazne jednoduchšie sa s nimi manipuluje. Nerezová oceľ je však trvácnejšia, lepšie sa udržiava a neviaže pachy.
Moderné zmrzlinovače dokážu pripraviť nielen klasickú zmrzlinu, ale aj sorbety. Štandardom pri profesionálnych riešeniach je časovač, ako aj dotykový LED displej, ktorý zobrazuje aktuálnu fázu prípravy. Ak potrebujete pomôcť s výberom vhodného riešenia do vašej prevádzky, neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.
Jogurt zmiešajte s medom. Pridajte citrónovú šťavu a cukor podľa chuti. Zmes vyšľahajte, až kým sa suroviny nespoja. Nakoniec do krému pridajte ovocie. Zmes prelejte do nádoby alebo formy na nanuky a nechajte cez noc v mrazničke. Podávajte s kúskami čerstvého ovocia a lístkami mäty alebo medovky.
Všetky suroviny vložte do misy a zmixujte do hladka. Ochutnajte, podľa potreby pridajte cukor resp. citrónovú šťavu a opäť dôkladne prešľahajte. Zmes dajte do zachladenej plastovej misky s vrchnákom a nechajte ju cez noc mraziť.