Smoothies sú skvelým spôsobom, ako v súčasnosti posilniť imunitu a dopriať telu potrebné živiny a vitamíny. Viete, aké sú zásady jeho prípravy?
Svieže smoothies a ovocné šťavy sú skvelým spôsobom, ako posilniť imunitu a bojovať proti chronickým ochoreniam, vírusom a baktériám. Okrem toho, že zasýtia, telu doplnia aj potrebné živiny, vitamíny, vlákninu a tekutiny. Zistite, ako ich kombinovať a kedy ich konzumovať. Stačí nám na prípravu obyčajný mixér?
Posledné týždne sú skúškou obranyschopnosti nášho organizmu. Pandémia koronavírusu totiž paralyzovala celý svet. Ľudia tak začali prirodzene rozmýšľať nad tým, ako zvýšiť imunitu. Jedným z najjednoduchších spôsobov je zvýšená konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny. Práve s ňou ide v ruka v ruke príprava obľúbených smoothies. Tie môžu narozdiel od ovocných štiav slúžiť ako náhrada jedného hlavného jedla denne. Ich výživovú hodnotu si však netreba mýliť s klasickými ovocnými šťavami. Viete, prečo?
Smoothie je výživný pokrm tekutého resp. kašovitého skupenstva, ktorý vzniká mixovaním ovocia, zeleniny, orechov, semienok a pod. Dôležitým pomocníkom pri príprave zdravého smoothie je kvalitný a výkonný mixér, ktorý dokáže zachovať maximálnu výživovú hodnotu tohto pokrmu. Mal by mať kvalitný nôž a otáčky minimálne 1500W. Dôležitá je aj kvalita a trvácnosť materiálov mixéra.
Základom každého smoothie je správna kombinácia ovocia a zeleniny. Ideálny pomer je 1:1. Zeleninovú zložku by mala tvoriť najmä listová zelenina (špenát, kel, rukola), ktorá sa dá kombinovať so všetkým, pretože ju žalúdok rýchlo trávi. Zároveň je najlepším zdrojom energie a živín, preto by ste do každého smoothie mali pridať minimálne dva druhy listovej zeleniny.
Pozor však na škrobovú zeleninu (červená repa, mrkva, batát), ktorá má vysoký glykemický index. Nemala by sa preto kombinovať s ovocím.
Pri príprave smoothie by ste nemali zabúdať ani na to, čím ho zahustíte. Obľúbená je obyčajná resp. minerálna voda a tiež rôzne druhy mlieka. Zvoľte buď živočíšne, alebo rastlinné mlieko (sójové, mandľové, ryžové, orechové, kokosové a pod). Ak máte problémy s trávením alebo citlivý žalúdok, pri výbere uprednostnite rastlinné mlieko a obyčajnú vodu.
Ak chcete, aby vás smoothie zasýtilo na dlhšiu dobu, pridajte k ovociu a zelenine aj hrsť orieškov, semienok fíg alebo ďatlí. Obľúbené sú aj tzv. superpotraviny, ako goji, acai, zelený jačmeň či spirulina. Tie obsahujú rôzne živiny, ako napríklad antioxidanty, ktoré údajne zabraňujú vzniku rakoviny. Ich súčasťou sú aj zdravé tuky, ktoré sú prirodzenou prevenciou proti vzniku srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky a chorôb tráviaceho ústrojenstva.
Aj pri smoothies platí, že by ste ho mali v ideálnom prípade konzumovať čerstvé. Ak to však inak nejde, hotové smoothie uzavrite do kvalitnej sklenenej nádoby a dajte do chladničky, kde ho môžete skladovať maximálne tri dni. Čo sa týka odporúčaného množstva, názory odborníkov sa rôznia. Ak dodržíte odporúčaný pomer ovocia a zeleniny a siahnete najmä po čerstvých a kvalitných potravinách, denne si môžete dopriať až 1,5 litra smoothie.
Prísady vložte do mixéra a rozmixujte do hladka. V prípade potreby pridajte vodu.
Prísady vložte do mixéra a rozmixujte do hladka. V prípade potreby pridajte vodu.
Smoothie je skvelou príležitosťou, ako oživiť nielen náš domáci jedálniček, ale aj nápojový lístok gastro prevádzok, ktoré v súčasnosti fungujú v obmedzenom režime. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom výberu vhodnej technológie do prevádzky, neváhajte nás kontaktovať. Spoločne nájdeme ideálne riešenie.