Počuli ste už o flambovaní? Ak aj nie, určite ste si už niekedy v reštaurácii či šou o varení všimli panvicu plnú ohňa či horiace dezerty alebo koktejly. Flambovanie pochádza z francúzskeho “flamber,” v preklade horieť, plameň, čo veľmi presne opisuje túto kulinársku metódu. Pri flambovaní je pokrm poliaty alkoholom, ktorý sa následne zapáli a vytvorí dramatický efekt, a keď dohorí, zanechá za sebou v jedle lahodnú arómu. Aj keď v procese flambovania sa využíva alkohol, ten sa zo samotného jedla do veľkej miery postupne horením vyparí. Táto ohňová metóda prináša špeciálny zážitok, ktorý spája lahodné chute s elementom zábavy a vizuálneho pôžitku.
Ako ste už mohli šípiť z pôvodu slova flambovanie, kolískou tejto pôsobivej techniky je práve Francúzsko. Táto metóda, pravdepodobne objavená náhodou, sa rýchlo stala obľúbenou a neoddeliteľnou súčasťou francúzskej kuchyne, odkiaľ sa postupne rozšírila do celého sveta. Rôzne svetové kuchyne si túto techniku osvojili a prispôsobili podľa svojich vlastných preferencií, chuťových kombinácií a ingrediencií. Takto vznikla široká škála flambé jedál, ktoré pútajú pozornosť gurmánov vo všetkých kútoch zemegule. Medzi najznámejšie patrí určite francúzska klasika Crêpes Suzette, slávne New Orleanske karamelizované banány s vanilkovou zmrzlinou Bananas Foster, či jemný “Steak Diane” v hubovej omáčke s príchuťou koňaku. Príťažlivosť flambovaných delikates pretrváva a dodnes inšpiruje generácie profesionálnych i amatérskych kuchárov experimentovať s týmto netradičným umením hry s ohňom.
Flambovanie nemusí byť len súčasťou kuchárskych šou v televízii alebo praktík profesionálnych šéfkuchárov. Aj ako amatérsky kuchár alebo kuchárka môžete túto zaujímavú metódu vyskúšať doma a objaviť tak nové sféry radosti z prípravy jedla. Flambovanie prináša jedlu novú dimenziu chuti. Alkohol pridáva jedlu hlbokú a bohatú príchuť, čo dáva jedlu zvláštny charakter a chuťovú komplexnosť. Flambovanie je taktiež skutočným vizuálnym lákadlom. Plameň, ktorý sa vznieti nad jedlom, robí z každého pokrmu majstrovské dielo. Je to ako malý ohňostroj na tanieri, ktorý oslavuje vašu kreativitu a zručnosť. Flambovanie teda nie je len o jedle, ale aj o zábave! Je to skvelý spôsob, ako ohúriť vašich priateľov či známych a zároveň rozvíjať vaše kuchárske schopnosti.
Pre začiatočníkov je najlepšie začať s jednoduchším receptom, napríklad flambovaním kurčaťa alebo kreviet. Skúsenejší kuchári môžu experimentovať i s komplexnejšími jedlami. Kľúčové je i správne náčinie - na flambovanie potrebujete panvicu s dlhou rukoväťou a dlhý zapaľovač alebo zápalky. Investovať môžete i do špeciálneho flambovacieho vozíka. Užitočným tipom je vopred si nakrájať všetky prísady a pripraviť všetko, čo budete potrebovať, aby ste mohli rýchlo reagovať. Čo sa týka priebehu samotného flambovania, prvým krokom je zahriať a priviesť do varu jedlo. Následne jedlo odstavíte z ohňa (je dôležité neliať alkohol do panvice, ktorá je v blízkosti otvoreného ohňa!) a prilejete zohriaty alkohol, ktorý by mal byť komplementárny k pripravovanému jedlu. Ideálne použite 80-percentný likér alebo likér so 40 % objemom alkoholu. Po pridaní do panvice okamžite zapáľte výpary na okraji panvice, nie samotnú tekutinu a nezabúdajte dbať na bezpečnosť seba i ostatných. Ak plánujete flambovať pred hosťami, pokrm môžete zapáliť na stole, ale dbajte na dostatočnú vzdialenosť od hostí a horľavých predmetov. V ideálnom prípade použite servírovací vozík. Majte poruke pokrievku v prípade potreby rýchleho zahasenia plameňov. Jedlo podávajte hneď, ako plamene zmiznú.
Flambovanie je jedinečným spôsobom, ako zdokonaliť vaše kuchárske umenie, pridať do jedla zábavný a vizuálne zaujímavý prvok a potešiť zmysly svojich hostí. Skúste nové recepty, experimentujte s rôznymi alkoholmi a získajte nové skúsenosti. Buďte však vždy opatrní a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Flambovanie je skvelý spôsob, ako si užiť kuchyňu v jej najživšej podobe. So správnou prípravou a kreativitou môžete rozžiariť svoju kuchyňu a pripraviť jedlo, ktoré bude skutočným gurmánskym zážitkom.