Pri návšteve reštaurácie je pre zákazníkov kvalita a čerstvosť potravín najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvní, či sa do daného podniku opäť vrátia. Predstavte si však, že by ste im naservírovali jedlo, ktoré nielenže nie je chutné, ale spôsobí im aj žalúdočné problémy. Správne skladovanie potravín je pri prevádzke reštaurácie dôležitejšie ako všetko ostatné. Existuje niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu vyvarovať sa zásadným chybám a nevyžiadanej návšteve hygienickej kontroly.
Prišli ste z nákupu a potraviny potrebujete odložiť do skladu. Posuniete všetko, čo sa nachádza na polici dozadu a začnete ukladať práve prinesené produkty? Veľká chyba! Potraviny, ktoré sú vo vašom sklade najdlhšie, musia byť spotrebované čo najskôr. Mali by byť teda jednoducho dostupné a viditeľné, nie schované za tými čerstvými. Aby nedošlo k omylom, môže vám pomôcť označovanie produktov dobre čitateľnými nálepkami “spotrebovať do”.
Jedným z najväčších nepriateľov potravín, spolu s teplom, je vzduch. Aby potraviny vydržali čo najdlhšie čerstvé, mali by ste ich udržiavať vo vzduchotesných nádobách. O skvelom spôsobe skladovania potravín pomocou vákuovania sme písali v jednom z našich predchádzajúcich článkov.
Určite je vám jasné, že skladovanie potravín pri správnej teplote je kľúčové. Vaši zamestnanci by mali byť dôsledne poučení o tom, aká teplota by sa mala v chladiacich zariadeniach udržiavať. Teplota v chladničke by nemala stúpnuť nad 4 °C (nastavte ju na presne 4 °C alebo o trochu menej), tá v mrazničkách by mala dosiahnuť až -18 °C. Odporúčame zaobstarať si termometer, vďaka ktorému si budete istí, že je všetko správne nastavené a nemusíte sa obávať zápachu pokazených surovín. Ak chcete potraviny vystaviť na viditeľnom mieste pre vašich zákazníkov a zároveň ich držať v chlade, skvelými pomocníkmi vám budú chladiace vitríny.
Dôležitým bodom, na ktorý musíte myslieť, je umiestnenie mäsa vo vašej chladničke. Aj napriek tomu, že ho skladujete vo vzduchotesnej nádobe, mali by ste mäso vždy skladovať na najspodnejších poličkách. Takýmto spôsobom zabránite tomu, aby sa šťavy z neho dostali na iné potraviny a kontaminovali ich.
Nezabúdajte tiež na to, že ak chladničku preplníte, nemusí správne fungovať a môže dôjsť ku klesnutiu teploty niektorých potravín. Zatiaľ čo vy spokojne pridávate jedlo do príliš plného mraziaceho boxu alebo chladničky, teplota niektorých kúskov už mohla stúpnuť na rizikové hodnoty. Nezabúdajte sa priebežne zbavovať potravín, ktoré sú po záruke a nakupujte len toľko jedla, koľko je naozaj nevyhnutné.
Tento bod by mal byť samozrejmosťou, no nedám nám nezdôrazniť ho. Všetko zariadenie vašej kuchyne aj police v sklade, na ktorých sa počas dňa menia potraviny, by mali byť denne dezinfikované vhodnými prostriedkami. Aby ste si uľahčili prácu, používajte nerezový gastro nábytok, ktorý sa ľahko čistí a zbadáte na ňom každú nečistotu. Skladujte tiež všetky potraviny aspoň 15 centimetrov nad zemou, aby ste zabránili kontaminácii vodou alebo prachom z podlahy.