Teplé letné večery sa pre mnohých spájajú najmä s grilovacou sezónou. Či už ide o posedenie s priateľmi alebo rodinnú oslavu, stále platí, že aj pri grilovaní by ste mali dodržiavať isté zásady. Môžete tak predísť škodlivému efektu na vaše zdravie ako napríklad konzumácií rakovinotvorných látok a toxínov.
Prečo je nesprávne grilovanie zdraviu škodlivé?
Grilovanie je bežne zdravým spôsobom prípravy jedla avšak treba sa vyhnúť istým výstrahám. Pri nesprávnom grilovaní dochádza často k spaľovaní tuku na mäse. Tento tuk následne kvapká na uhlie v grile a napokon sa vyparuje v podobe toxínov, ktoré sa dostávajú priamo do mäsa.
Ako správne grilovať?
Pri grilovaní všeobecne platí, že by ste sa mali držať istých zásad pre dosiahnutie čo najlepšieho efektu na vaše zdravie a kvality pokrmov. Taktiež ide o získanie čo najvyššieho počtu telu prospešných látok, ktoré grilovanie obnáša. Takže ako na to správne grilovanie?
- Príprava nadovšetko
Pokiaľ plánujete v najbližšej dobe grilovať, mali by ste sa na to patrične pripraviť. To znamená, že je ideálny čas na dôkladné umytie grilu a najmä grilovacieho roštu aby v ňom neostali spálené kúsky jedla či omáčky po poslednom grilovaní. Na takéto čistenie vám postačí oceľová kefa a nahriaty rošt.
- Kvalitný gril je základ
Grilovanie je priamo ovplyvnené kvalitou grilu. Je dôležité, aby bol gril dostatočne veľký na rozdelenie na rôzne teplotné pásma a najmä aby pri grilovaní bola zužitkovaná keramická doska, aby sa zabránilo styku spáleného tuku s mäsom.
- Vyberajte chudšie mäso
Mäso na gril by malo obsahovať čo najmenej tuku. Ideálne je preto napríklad kuracie mäso. Pokiaľ však máte chuť napríklad na bravčový bôčik alebo krkovičku, snažte sa odstrániť viditeľné kúsky tuku.
- Marinujte čo to dá!
Okrem toho, že marináda spraví grilované mäso lahodnejším a krehkejším, vie aj skrátiť dobu grilovania, čím umožňuje predísť možným rizikám. Odporúčame pripraviť si marinádu vopred doma a vyhýbať sa tým kupovaným, kvôli veľkému obsahu solí a ďalším pridaným látkam. Mäso jednoducho namočíte do marinády tak, aby ňou bolo všade potreté a necháte odležať v nerezovej miske v chladničke niekoľko hodín.
- Nebojte sa experimentovať
Kto povedal, že grilovať musíte len mäso? Prihoďte na rošt aj zeleninu ako napríklad papriku, cibuľu, cuketu či zemiaky ale nemusíte sa báť prihodiť ani šampiňóny či syr na grilovanie. Nie len, že obohatia chuťou grilované mäso ale sú takisto prospešné tráveniu.
- Tá správna teplota
Správna teplota vie pri príprave a samotnom grilovaní ovplyvniť výslednú chuť mäsa a takisto jeho nezávadnosť. Keď marinované mäso vyberiete z chladničky, je vhodné nechať ho odstáť aspoň 2 hodiny v izbovej teplote. Zefektívnite tým dĺžku grilovania pretože pokiaľ by ste ho vybrali príliš studené, mohlo by sa vám stať, že ho nedostatočne prepečiete zvnútra alebo ho budete príliš dlho grilovať a spáli sa vám. Vnútorná teplota mäsa by mala byť aspoň 72 stupňov a grilovať by sa malo aspoň 10 minút.
- Dostatočne rozohriaty gril
Viete ako zistiť, že gril má už dostačujúcu teplotu? Kvalitnejšie grily by už mali mať zabudovaný teplomer, ale pokiaľ takýto gril nevlastníte netreba zúfať. Správnu teplotu viete zistiť aj za pomoci ruky. Stačí ak natiahnete ruku cca 10 centimetrov nad rozpálený rošt a začnete počítať do 10. Ak takto vydržíte 8 a viac sekúnd tak je vhodný čas na grilovanie zeleniny a syru. Pokiaľ vydržíte približne 5 sekúnd tak ste dosiahli strednú teplotu, kedy je vhodné opiecť napríklad kurací steak. Tri a menej sekúnd znamená, že gril je už dostatočne rozohriaty napríklad na hovädzie mäso.
- Hygiena, hygiena a ešte raz hygiena
Počas grilovania starostlivo dbajte na udržiavanie čistých nádob a to zvlášť na surové potraviny a zvlášť na tie ugrilované. Vyhnete sa tak škodlivým mikroorganizmom.
- Správny olej
Okrem vyššie uvedených faktorov, dôležitým bodom je takisto využívať správne tuky – teda oleje. Pri grilovaní by ste nemali používať oleje určené na studenú kuchyňu ako ľanový, tekvicový či slnečnicový ale skôr oleje využívané práve v teplej kuchyni akými sú olivový olej či repkový.
- Nie len vy si potrebujete odpočinúť!
Pokiaľ chcete mať mäso skutočne šťavnaté nechajte ho po vybratí z grilu ešte chvíľku odstáť. Najefektívnejším spôsobom na oddych je nechať mäso na mriežke mimo grilu aby sa chladilo aj odspodu.