Večná otázka zákazníkov – aké víno sa hodí k nášmu jedlu? Táto otázka vie rozhodiť nie jedného čašníka v pohostinných podnikoch. Párovanie jedál a vín avšak nie je až také ťažké. Treba sa držať len pár základných pravidiel a zapamätať si ich. Možno sa pýtate, prečo by mali mať vaši zamestnanci aký taký prehľad o vínach? Totiž, vzniknutá dôvera, ktorá vznikne v dôsledku vášho kvalitného odporúčania vám zaručí lojálneho zákazníka. Lojálny zákazník sa vráti, prinesie vám nových a vaše stoly zostanú vždy obsadené.
Aby ste si nemuseli vždy lámať hlavu, aké víno sa hodí k danému pokrmu, vyberajte podľa plnosti chute. Ľahšie jedlá, ktoré sú jemnejšie, lahodnejšie a menej korenené pasujú rovnako k ľahším a sviežim vínam, zatiaľ čo tie ťažšie a korenené jedlá s plnšími vínami. To znamená, že väčšina bielych vín ako Rizling vlašský či Tramín červený a ružových vín, teda tradičné Rosé budete podávať k ľahším pokrmom. Červené vína ako Cabernet Sauvignon alebo Rulandské modré bývajú chuťovo plnšie a hodia sa k ťažšie stráviteľným jedlám.
Hovädzie steaky, sviečkovice ale aj iné časti hovädzieho mäsa sú plné bielkovín a sú ťažko stráviteľné pre žalúdok. Preto sa k nim hodí plné červené víno, konkrétne odrody Svätovavrinecké a Cabernet Sauvignon. Pikantné hovädzie, napríklad v gulášoch, sa dobre páruje s Frankovkou modrou a korenené zas s Rulandským modrým.
S vareným hovädzím sa však hodia aj suchšie biele odrody ako napríklad Veltlín zelený. Ak sa mäso podáva studené, napríklad pri bufetoch a fastfoodoch alebo predjedlách, hodí sa k nemu aj ružové víno.
K bravčovému mäsu sa hodia biele aj červené vína. Aromatické červené vína a ich odrody Ruladnské modré alebo Moravský Cabernet (Cabernet Moravia) a Merlot vynikajúco dopĺňajú chuť výrobkom z bravčového mäsa ako sú tradičné salámy a klobásy.
Ak však obľubujete stredne silné biele vína, môžete siahnuť aj po týchto odrodách. Sladká Pálava sa hodí k rovnako sladkým omáčkam – napríklad k panenke v brusnicovej omáčke. Chardonnay a Rizling vlašský sa hodia k čomukoľvek bravčovému – kotletám i rezňom.
Kuracie mäso je ľahké a v domácnostiach veľmi populárne. Univerzálnym vínom pre toto jedlo - ktoré patrí do každej vinotéky - je Chardonney.
Ak však chcete skúsiť aj niečo iné, môžete siahnuť po ďalších mladých jemných bielych vínach. Merlot sa napríklad skvelo hodí k vyprážanému mäsu alebo keď na jeho úpravu použijete gril. K vyprážanému sa hodí aj Rulandské modré. Ku korenistým kuracím pokrmom ako je napríklad karí sa hodí aromatický Tramín červený.
K týmto ťažším mäsám sa často odporúča burčiak a kyslejšie vína. Dobrým výberom je najmä slovenská odroda červeného vína Dunaj a odroda Merlot.
Nič však nepokazíte ak siahnete aj po bielych vínach ako sú Tramín červený a Muškát moravský.
Ryby a morské plody sú najmä v prímorských ale aj našich stredoeurópskych oblastiach veľmi obľúbeným ľahkým obedom. K tým našim sladkovodným sa výborne hodí Silvánske zelené, zatiaľ čo k morským rybám a plodom s pikantnou úpravou to bude Muškát moravský.
Morské plody ako sú chobotničky, kôrovce (kraby, homáre) a ustrice môžete spárovať s ľahkými bielymi vínami ako je napríklad Veltlín. Ak radi experimentujete, môžete skúsiť ružové šampanské.
Čerešničkou na záver sú tipy na párovanie vín s dezertmi, ktoré ocení každá cukráreň. K ľahším dezertom a palacinkám sa hodí Moravský muškát. K zmrzlinám a sorbetom to sú určite šumivé vína ako Prosecco a sekty. Ovocné dezerty sa skvelo párujú s polosuchými aromatickými odrodami ako je Tramín. Čokoládové koláče a cukrovinky sa zas hodia so silným portským vínom.