V predchádzajúcom článku sme rozoberali štyri základné faktory, ktoré majú podstatný vplyv na kvalitu umývania riadu (teplotu, čas, chémiu a mechaniku). Piaty, veľakrát podceňovaný faktor, je kvalita vody. Tak, ako rýchle auto potrebuje kvalitný motorový olej, aby dobre plnilo svoju funkciu, tak isto aj umývačka riadu potrebuje kvalitnú, správne upravenú vodu.
Voda v sebe obsahuje mnoho častíc. Môžeme ich jednoducho rozdeliť na viditeľné a neviditeľné. Medzi viditeľné častice patria napríklad mechanické nečistoty (hrdza) alebo organické nečistoty (zbytky pokrmov). Mechanické častice sa odstraňujú jednoduchými mechanickými filtrami pri vstupe prívodu vody do umývačky. Organické nečistoty zase filtrami nádrže priamo v umývačke. Za priamo neviditeľné častice považujeme napríklad rôzne soli a chemické látky obsiahnuté vo vode.
Najznámejšou a najjednoduchšou úpravou vody je zmäkčenie, resp. odstránenie vodného kameňa. Ide však len o čiastočné odstránenie solí prítomných vo vode. Robí sa to hlavne kvôli ochrane samotnej umývačky pred zničením jej telies a kvôli regulovaniu spotreby elektrickej energie. Na odstránenie prechodnej tvrdosti vody sa najčastejšie používajú zmäkčovače pracujúce na báze iontovej výmeny solí vo vodnom roztoku. Podľa spôsobu obsluhy môžu byť manuálne alebo automatické, externé alebo priamo zabudované v umývacom stroji.
Ďalším stupňom zvýšenia kvality účinku umývania je úprava vody demineralizáciou. Demineralizácia môže byť čiastočná alebo úplná. Výhodou tohto spôsobu je odstránenie veľkej časti solí z vodného roztoku, čím sa zaručí kvalitný výsledok predovšetkým pri umývaní pohárov a príborov.
Najvyšším stupňom úpravy vody je práve reverzná osmóza. Pracuje na princípe filtrácie vody cez špeciálne membrány zabudované vo filtračnom zariadení. Filtrácia prebieha pri pretlaku 2-10 bar cez polopriepustnú membránu s veľkosťou otvoru <0,001 um. Pre ochranu a predĺženie životnosti týchto membrán sa odporúča použitie predradených filtrov - napríklad filter s aktívnym uhlím pre odstránenie vysokého obsahu chlóru vo vode alebo sedimentačný filter pre odstránenie pevných látok obsiahnutých vo vode. Vstupný filter hrubých mechanických nečistôt nie je schopný zachytiť napríklad jemný piesok.
Reverzná osmóza sa využíva predovšetkým pre zdokonalené vysušenie a lesk umytých pohárov a príborov. Odpadá tak zdĺhavé a namáhavé ručné leštenie. Jej nevýhodou je však iba čiastočná účinnosť (približne 65%), pretože časť vody obsahujúcej soli a nečistoty odteká do odpadu. Samozrejme, že toto zariadenie je tiež investične a prevádzkovo drahšie než bežné zmäkčovače alebo odsolovače. V kombinácii so správnou chémiou však zaručuje perfektné nekompromisné výsledky umytia.