Sporák nechýbal v žiadnej kuchyni už za čias našich babičiek a prababičiek. Od tých čias ale technológia a účinnosť výrazne pokročila. Dnes máme na výber niekoľko druhov sporákov.
Základné je rozdelenie podľa použitého média – a to buď elektrika alebo plyn.
El. sporáky môžeme ďalej deliť na sporáky
Sklokeramické a indukčné sporáky vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Rozdiel je však vo výkone a účinnosti. Taktiež väčšinou indukčné šporáky nemajú zabudovanú rúru z dôvodu chladenia cievok indukčných generátorov.
Plynové sporáky môžeme ďalej deliť na sporáky
Plynové sporáky sa vyrábajú v prevedení na zemný plyn alebo alebo aj propan-bután.
Najčastejšia kombinácia u sporákov je plyn. vrch a el. rúra. Ďalej môže isť o kombináciu horákov a tálu. Tál je platňa v kuse, na ktorej sa ľahko posúvajú malé aj veľké hrnce. Nevýhodou tálu je však vysoké zvyškové teplo sálané do okolia. Rozdiel je takisto medzi el. a plynovým tálom. Zatiaľ čo u plynového tálu je najvyššia teplota v strede (vďaka jedného centrálnému horáku), u el. tálu je rovnomerná v danom štvorci ovládanej zóny.
Rúra môže byť súčasťou v el. aj plynovom prevedení. Vyrába sa v statickom alebo ventilovanom prevedení.
Statické rúry sú vo veľkosti plechov GN2/1 alebo atyp. veľká 3xGN1/1. Ventilované rúry sú väčšinou iba v prevedení GN1/1. Rúra dnes nenahradí modernejší multifunkčný konvektomat, ale vie poslúžiť ako udržiavacia skriňa alebo záložná rúra v prípade vačšieho náporu, či výpadku konvektomatu.
U horákov sa rieši predovšetkým ich výkon, účinnosť a zapaľovanie.
Účinnosť spaľovania horáku je daná tvarom rozdeľovača plameňa a sytémom spaľovania/horenia.
Zapaľovanie môže byť obyčajné manuálne (zapaľovačom, zápalkami), elektrické (iskrou alebo piezo) alebo pilotným plameňom (kedy sa na začiatku horák zapáli manuálne, potom sa nevypína, ale zostáva stále zapálený v polohe stand-by s minimálnym odberom plynu. Je tak pripravený na rýchly nábeh na plný výkon). Na rozdiel od domácich sporákov je v profesionálnej gastronómii uznávané ako najlepší štandard zapaľovanie pomocou pilotného plameňa.
Tým, že sporák je základným prvkom takmer každej kuchyne, sa rieši nielen jeho výkon, ale aj jeho spotreba, resp. účinnosť a rýchlosť ohrevu. Tá je u rôznej technológie rozdielna. Nižšie graf porovnania.
Vedľa účinnosti sa rieši takisto aj vplyv sálajúceho tepla do okolia. To má priamy vzťah s pracovnou pohodou obsluhujúceho personálu, ale aj na nároky odsávania a chladenia vzduchu v kuchyni.
Najrýchlejšia a najefektívnejšia je indukcia. Viac o indukčnej technológii sa dozviete tu
Pozor však na celkový inštalovaný príkon indukčných sporákov! Tu sa pohybujeme v desiatkach kW a vyššej obstarávacej cene, čo je pre mnohých už limitujúcim faktorom. Rýchlosť, úspora a výhody sú však jasné.
Medzi ďalšie možnosti výberu sporákov patrí prevedenie hornej dosky a typ roštov.
Horná doska môže byť lisovaná z jedného kusa, čo je pekné, ale sporák sa musí čistit na mieste.
Alebo môže byť vybavený vyberateľnými nerezovými vaničkami pod horákmi, ktoré je možno ľahko umyť v umývačke.
U roštov existujú varianty liatinových roštov (ktoré budia dojem vyššej robustnosti a nie je na nich tak vidieť zapečená mastnota), alebo nerezové, ktoré vie obsluha opäť ľahko umyť v dreze alebo v umývačke.
Horná doska môže mať rôznu hrúbku plechu (od 1,2-4 mm) a tým aj odolnosť proti mechanickému poškodeniu.
V neposlednom rade ide o správný výber čo do veľkosti a robustnosti sporáku. V profesionálnej gastronómii máme tri základné modulárne varné linky z rady 600, 700 alebo 900. Číslo označuje hĺbku zariadení. S rastúcou hĺbkou rastie aj výkon zariadení. Čím hlbší je sporák, tým sa naň zmestia väčšie hrnce alebo kastróly.
Prajeme Vám správny výber, aby sa Vám dobre varilo 😊