Základná otázka, ktorú si mnohí z vás kladú pri plánovaní novej kuchyne alebo varného centra, je, či kúpiť varný monoblok alebo radšej klasickú varnú zostavu (linku). Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody, o ktorých si v krátkosti povieme.
Vo väčšine prípadov sa varný monoblok vyrába na mieru pre zákazníka. Pri tvorbe monobloku sa najskôr so šéfkuchárom konzultujú základné varné prvky ostrovu a ich usporiadanie. Následne konštruktéri preveria technické a konštrukčné možnosti. Vo finále dizajnéri a konštruktéri doladia celkové prevedenie.
Horná doska býva z jedného kusa, pričom sú do nej zapustené (zabudované) jednotlivé spotrebiče. Celý blok je umiestnený na sokli a v určitej časti (na boku alebo v prostriedku) je vyvedené centrálne ovládanie prívodu médií (elektrina, plyn, voda) k jednotlivým spotrebičom. Samotné spotrebiče majú potom svoje funkčné ovládanie vyvedené na prednom paneli.
Výhodou tohto riešenia je výroba zariadení na mieru zákazníkovi a exkluzívny dizajn. Naopak nevýhodou je prakticky nemožná neskoršia zmena zariadení, vysoká vstupná investícia, zložitá inštalácia (zariadenie príde v jednom kuse, obvykle je potrebný žeriav a široké prístupové cesty), dlhšia doba dodania a zložitejší servisný prístup.
Ide o zostavu dielčích varných spotrebičov do jedného varného bloku. Spotrebiče stoja jeden vedľa druhého zadnými stranami k sebe. Navzájom sú spojené priamo skrutkami alebo prostredníctvom spojovacích bočných líšt. V spodnej časti môže byť použitý krycí demontovateľný nerezový sokel.
Základ liniek tvoria jednotlivé modulové spotrebiče z rady 600, 700 a 900. Označenie rady udáva hĺbku spotrebičov. Spolu s hĺbkou rastie aj výkon jednotlivých spotrebičov.
Spotrebiče z rady 600 sú určené do cca 150 jedál/deň. Spotrebiče z rady 700 sú určené do cca 350 jedál/deň. Spotrebiče z rady 900 sú určené na cca 500 a viac jedál/deň.
Jednotlivé dielčie moduly je možné medzi sebou kombinovať. Väčšina spotrebičov existuje v elektrickom aj plynovom variante, prípadne v kombinovanej verzii (napr. sporáky). Voľné pracovné plochy sa vypĺňajú pomocou neutrálnych modulov.
Výhodou takéhoto riešenia je široká variabilita za štandardnú cenu, možnosť dodatočne vymeniť spotrebiče za iný typ, rýchly termín dodania, jednoduchá montáž a jednoduchý servisný prístup.
Nevýhodou môže byť výber spotrebičov zo síce širokej škály, ale bez možnosti vlastnej úpravy (výber len zo sériovo vyrábaných modulov) a oproti monoblokovému riešeniu aj menej exkluzívny dizajn. Takisto je na zostave vidieť spoje medzi jednotlivými modulmi, čo je menej hygienické ako monobloková pracovná doska z jedného kusa.
Kompromisom medzi monoblokom a klasickými linkovými zostavami je riešenie, ktoré v spodnej časti využíva klasické linkové zostavy, ale hornú dosku má na mieru z jedného kusa.
Výhodou tohto kompromisného riešenia je dostupnejšia cena a jednoduchšia inštalácia pri zachovaní exkluzívneho dizajnu a hygienického prevedenia.
Viac informácií o systéme FREEBLOCK nájdete tu