Čím menej prichádzajú potraviny do kontaktu so vzduchom, tým menej oxidujú a kazia sa. Na to, aby čo najdlhšie vydržali, slúži zariadenie nazývané vákuová balička.
Mikroorganizmy zostanú bez vzduchu nečinné, preto ďalej nespúšťajú procesy kazenia, a teda ďalej neovplyvňujú organoleptickú charakteristiku (zmenu vzhľadu, farby, chuti, textúry...) a nutričné hodnoty produktu.
Komorové vákuové baličky majú namiesto nádoby obvykle nylónový vak (sáčok) s hrúbkou 90 –140 mikrónov lemovaný polyetylénom, ktorý vytvára silnú bariéru. Ten je umiestnený vo vnútri komory tak, že otvoreným koncom spočíva na tesniacej prepážke.
Po uvedení baličky do chodu dôjde k odsávaniu vzduchu z komory i baleného produktu. V dôsledku tlakového rozdielu sa vak nafukuje. Po kompletnom odsaní vzduchu alebo ukončení cyklu zariadenie utesní otvorený koniec vaku. Potom sa automaticky otvorí ventil a do komory sa dostáva vzduch, ktorý vyrovná hladinu tlaku a stlačí hermeticky uzavretý balíček. Správne uzavreté tesnenie chráni zabalenú surovinu pred vzduchom, vodou a škodlivinami z okolitého prostredia.
Pamätajte, že vákuové balenie predĺži trvanlivosť skladovaných potravín v chladnom prostredí, ale nie je vhodné pre mrazenie. Ak je výrobok už pokazený, vákuové balenie už nepredĺži jeho životnosť.
Jedným z variantov vákuového balenia je balenie v upravenom prostredí, respektíve za pomoci plynov ako je dusík, kyslík, oxid uhličitý alebo argón. Použitím týchto plynov, ktoré sa pridávajú do balenia, sa zlepšuje odolnosť baleného jedla voči baktériám, a tým sa predlžuje trvanlivosť výrobku. Balenie v upravenej forme sa odporúča pre produkty krehké, mäkké a krájané na plátky.
Za nízkovákuové balenie považujeme typ tzv. „predbalenia”, ktoré nemusí spĺňať žiadne striktné normy. Doba skladovania takto zabalených výrobkov je 14 dní.
Aj keď balené výrobky by mohli vydržať i dlhšie, je tu veľa faktorov ovplyvňujúcich uchovávané suroviny, a preto nie je možné stanoviť presnú dĺžku skladovania. Tá sa stanovuje testovacími vzorkami s ohľadom na hygienickú normu. Potraviny vákuovo zabalené vydržia 2 – 4x dlhšie než potraviny uchovávané tradičným spôsobom.
Balenie vo vákuu alebo upravenom prostredí ponúka radu výhod, ktoré môžu byť zaujímavé pre všetkých používateľov:
• jedlo zostáva dlhšie čerstvé v chlade, v priebehu prípravy aj spracovania,
• splnenie požiadaviek hygieny v súlade s HACCP,
• zníženie a eliminácia konzervantov a prísad,
• potraviny si zachovajú nutričné hodnoty, chuť, arómu, textúru a farbu,
• podnikový image; prinášame inováciu, starostlivosť o zákazníka, hygienu, čerstvosť,
• jedlo so sebou; atraktívnejšie balenie; ideálne pre bezhlavé nakupovanie,
• jedlá pripravené k servírovaniu a širší sortiment,
• nízke hmotnostné straty, minimálny odpad, znížené náklady,
• úspora miesta; menšie nároky na skladovacie priestory,
• úspora počiatočných nákladov,
• efektívny management obsluhy, jednoduchšie plánovanie, zníženie mzdových nákladov.
Medzi základné technické vlastnosti komorových vákuových baličiek patrí vnútorný rozmer komory, šírka zvarovacej lišty a výkon pumpy v m3/h. Niektoré väčšie baličky majú aj viacero komôr alebo viacero zvarovacích líšt na jednu komoru.
Pre jednoporciové balenia hotového menu sa používajú špeciálne formové baličky.