V gastronómii sa dá použiť niekoľko spôsobov na regeneráciu (zohriatie) jedál zo schladeného, resp. zmrazeného stavu.
Medzi najčastejšie využívané možnosti patrí mikrovlnná rúra, aj keď v súčasnosti nie je tento spôsob natoľko podporovaný. Dá sa použiť pri kusových porciách, výstupná kvalita je však najhoršia z dostupných metód. Je to takisto dané používaním zvyčajne lacných domácich mikrovlniek s jedným magnetrónom, ktoré jedlo zohrievajú relatívne dlho, ale hlavne nerovnomerne. Lepším variantom sú profesionálne mikrovlnky.
Profesionálne mikrovlnky nemajú vnútorný otočný tanier, ale niekoľko vysoko výkonných otočných skrytých antén (magnetrónov), ktoré zaručujú rýchly a rovnomerný ohrev. Majú kompaktnú veľkosť a programovateľné funkcie. Pozor, v mikrovlnke nemusíte iba zohrievať a rozmrazovať. Ideálna je napríklad na rýchle rozpustenie masla.
Ďalším rozšíreným spôsobom regenerácie jedál (hlavne v závodnom stravovaní) je konvektomat. Na ohrev je ideálnym riešením, avšak nákladným. Ide o multifunkčný stroj, ktorý dokáže nahradiť viacero strojov dokopy, a preto sa iba na samotný ohrev neoplatí. Konvektomat využíva kombináciu horúceho vzduchu a pary v presne nastavenom pomere a čase. Tým jedlo nestráca na kvalite a vyzerá ako práve uvarené.
Aby sa uľahčilo záťaži konvektomatu v kuchyni alebo vysokej investícii na strane výdajne stravy, sú na trhu „jednoúčelové“ zariadenia na regeneráciu jedál – tzv. regenerátory.
Regenerátor je v podstate jednoduchý konvektomat. Zvyčajne bez presklených dverí a veľkého displeja. Je však dostatočne výkonný na to, aby dokázal jedlo rýchlo zohriať zo schladeného alebo zmrazeného stavu. Je napojený na vodu i odpad, tzn. produkuje i paru rovnako ako konvektomat.
Po skončení regeneračného cyklu vieme regenerátor využiť ako udržiavaciu skriňu – holdomat.